Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

USA: O ruských ponorkách víme, ale nedokážeme je vždy lokalizovat

USA: O ruských ponorkách víme, ale nedokážeme je vždy lokalizovat

Ruské ponorkové síly v posledních desetiletích jsou úspěšnější než kdykoliv předtím, uvedl generál Tod Wolters, nejvyšší velitel spojeneckých sil NATO.  

Ilustrační foto
28. února 2020 - 06:20

Podle The Washington Examiner, generál dodal, že Spojené státy si jsou si vědomy pohybu ruských ponorek v Atlantském oceánu, ale nemohou je odhalit ve 100% případů.

„Nechci, aby právě ta chybějící procenta „viditelnosti“ byla u pobřeží Maine nebo New Yorku," řekla během slyšení výboru pro ozbrojené služby senátorka Angus Kingová z Maine.

Wolters říká, že ruská podmořská aktivita prudce stoupla od loňského roku, což je pokračující trend moskevských snah o umístění vojenské síly v Atlantickém oceánu. Jeho zprávy se shodují s rozhodnutím amerického námořnictva oživit 2. flotilu na základě hodnocení Pentagonu, že Čína a Rusko vyvinuly plány na ohrožení amerických sil i v domovských přístavech podél východního pobřeží.

„Porovnali jsme ruskou podmořskou aktivitu v létě a podzimu 2018 a porovnali jsme ji s tím, co Rusko provedlo v létě 19, " potvrdil také Wolters, „a to, co jsme viděli, A viděli jsme 50 procentní nárůst množství pohybů pod vodou, které Rusko přidělilo, a to i na hlídkové operace za hranicemi, “dodal generál.

Podle zpráv ruské námořní síly v říjnu rozmístily v Severním Atlantiku 10 ponorek, včetně osmi jaderných ponorek.

„Cílem jejich masivní operace je dostat se co nejdál do severního Atlantiku, aniž by jej objevilo NATO," informoval v té době Barents Observer, který citoval norské zpravodajské úředníky.


Tyto operace spolu s vývojem nových zbraňových systémů, jako jsou „kvadrokoptéry“, přispěly k přesvědčení americké armády, že americké síly by neměly příliš lenivět ani doma.

„Naše nová realita je taková, že když naši námořníci překročí hranice a odplují, mohou očekávat, že budou operovat ve sporném prostoru, jakmile opustí Norfolk," řekl viceprezident Andrew Andrew "Woody" Lewis na začátku tohoto měsíce. "Vidíme stále rostoucí počet ruských ponorek rozmístěných v Atlantiku. A tyto ponorky jsou schopnější než kdykoli předtím a nasazují se po delší dobu s více smrtícími systémy zbraní. “

Ruské síly podráždily americké velitele několika „nebezpečnými a neprofesionálními“ přístupy k americkým lodím, ale k těmto manévrům nedošlo alespoň při posledním nárůstu.

„Také jsme byli svědky zlepšeného stupně pořádku a disciplíny ruských námořníků," řekl Wolters, „tohle sledování dokazuje, jak je důležité pokračovat ve zlepšování naší konkurenční výhody, abychom snížili riziko, abychom zajistili svobodu."

(rp,prvnizpravy.cz,washingtonexaminer,foto:arch.)